Andy Murray vyhral Wimbledon
7. júla 2013. Horúci letný deň na pečenie. Oči Britov sa zameriavajú na trávnikový kurt v Londýne. Hráči sú dvaja mladí muži - Srb a Škót - ktorí majú 26 rokov a narodili sa iba týždeň. Sú na prvom mieste a na druhom mieste na svete. Tieto titány - jedna 6 stôp vysoká 2 palce, druhá 6 stôp vysoká 3 palce - sú na vrchole zdravia a kondície. Jeden vyhral Wimbledon pred dvoma rokmi. Druhý prehral posledný rok; volal po rozhovore na súde po zápase na úteku jeho nepolapiteľného sna. Napriek tomu, že nevyhral, ​​možno preto, že vyjadril svoje sklamanie skôr otvorene, než aby sa nechal hnisať vo vnútri, rýchlo sa zotavil a sústredil sa na to, aby sa stal najlepším hráčom, aký by mohol byť. Niekoľko týždňov po porážke vo Wimbledone si vychutnal sladkú chuť víťazstva na tom istom mieste, keď si nárokoval olympijské zlato, a porazil švajčiarskeho muža, ktorý mu ukradol wimbledonskú korunu.

Zo všetkých tenisových turnajov na svete je Wimbledon jedným z hráčov, ktorý najviac vyhráva. Je to kráľovná štyroch Grand Slamov, ktoré sa hrali na tráve uprostred anglického leta. Svetlo trvá v týchto nepríjemných dňoch, čo umožňuje dlhé zápasy pokračovať až do večera. Anglické ortuťové počasie môže vrhnúť dážď do mixu, čo môže viesť k frustrujúcim oneskoreniam, niekedy v rozhodujúcich okamihoch prerušiť zápasy.

Škót je pozoruhodný muž. Prežil masaker Dunblane v roku 1996, keď do jeho školy vstúpil strelec a zabil 16 detí a učiteľa. Vo veku 15 rokov sa rozhodol ísť a žiť v Španielsku, aby získal kvalitnú výučbu a súťaž, ktorú potreboval na to, aby pokročil vo svojej hre - pozoruhodne jasné a zrelé rozhodnutie pre jedného tak mladého. Murray má kolenný stav - bipartitnú capellu - čo znamená, že má kolenný kôš vyrobený skôr z dvoch kostí; to mu môže dať bolesť pri hraní a vyžaduje si neustálu správu. Tenista nikdy nezvýšil hlasovanie v súťažiach popularity; pri rozhovoroch v médiách sa zriedka zdá byť úplne v pohode. Rozhodol sa vložiť všetku svoju energiu, všetko svoje odhodlanie do svojej hry.

7. júla 2013. Horúci letný deň. Andy Murray vstupuje do Wimbledonovho stredného súdu s davom za ním, ktorý je ochotný urobiť nemysliteľné, aby urobil históriu porazením Novaka Djokoviča. Muži sú vyrovnaní; Murray môže mať výhodu na tráve, ale jeho súper vyhral väčšinu svojich bitiek dodnes. Tento zápas sa týka rovnako myslenia ako talentu - udržiavania pokoja, hry bod po bode, nenechávanie emócie slepým talentom, potlačenie zamerania alebo zničenie racionalizmu.

Murray vezme prvý set 6-4. Tento set sa nedá obslúžiť - Murray dvakrát prelomí Srba a raz ho zlomí jeho súper. Hukot davu, konečný britský tenisový úspech v dohľade, podporuje ich muža v jeho snahách. Na 5-4 sa Djokovič v druhom sete zdá, že hra vyzerá vyrovnane, Murray však nejako vyzýva na hlboké rezervy sily, zručnosti a túžby vyhrať ďalšie tri hry a zobrať set. V súčasnosti je dav divoký - môžu cítiť víťazstvo. Tretia súprava je tvrdá, posledná hra je jednou z najnevratnejších v histórii tenisu. Murray stráca tri majstrovské body v rade, prežil dva deuce a potom opäť slúžil na zápas; Tentoraz to stačí. V zápase trvajúcom vyše tri hodiny sa Andy Murray stal novým šampiónom vo Wimbledone, prvým britským mužom, ktorý vyhral Wimbledon za 77 rokov.

Video Návody: Roger Federer v Rafael Nadal: Wimbledon Final 2008 (Extended Highlights) (Smieť 2024).